kolaz-rumunia

 

Rumunia - Nocne opowieści z Transylwanii

Alba Julia - Hunedoara - Sybin - Curtea de Arges - Bukareszt - Sinaia - Bran - Rasnov - Braszów - Sighisoara - Kluż Napoka

 

Rumunia to państwo w południowo-wschodniej Europie, położone nad Morzem Czarnym, w Karpatach. Niegdyś niezbyt popularne wśród turystów, dziś stało się coraz częściej wybieranym kierunkiem wypadowym. Jest to kraj niebanalny: malownicze krajobrazy cieszą oczy turystów, zachowały się tutaj tradycyjne zwyczaje, historyczne budowle, zaś po trudach zwiedzania można odpocząć na jednej ze słonecznych plaż. Przepięknym obszarem jest delta Dunaju. Nieopodal niej znajduje się najgłębszy kanion w calutkiej Europie o nazwie Bicaz. Ogromna liczba turystów przyjeżdża do Rumuni aby zwiedzić zamki w Transylwanii – szczególnie zamek Drakuli w Branie.

 

Program ramowy

1. Dzień:
Wyjazd w godzinach porannych. Przejazd przez Polskę, Słowację, Węgry.

2. Dzień:
Przyjazd do Rumunii do słynącej z doskonałych win miejscowości Alba Iulia - dawnej stolicy Siedmiogrodu, gdzie zobaczymy potężną i doskonale zachowaną twierdzę obronną - Alba Carolina oraz Katedrę św. Michała, w której pochowany jest książę Jan Hunyady. W centralnej części miasta znajduje się także zachwycający Sobór Koronacyjny. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

3. Dzień:
Śniadanie. Przejazd do Hunedoary z jednym z najpiękniejszych zamków w Transylwanii, gdzie według legend więziony był Wład Palownik zwany Drakulą. Po południu przejedziemy do Sybinu - zwanego miastem artystów, gdzie przespacerujemy się bardzo dobrze zachowaną starówką z pięknymi saskimi kamieniczkami, wieżą ratuszową Turnul Sfatului, malowniczym pasażem schodów Pasajul scarilor i najstarszym w Rumunii żelaznym mostem zwanym Mostem Kłamcy. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

4. Dzień:
Śniadanie. Przejazd przez malowniczy wąwóz rzeki Olt w kierunku monastyru Cozia, gdzie obejrzymy bogato zdobioną cerkiew, w której pochowany jest Mircza Stary – dziadek Wlada Palownika Następnie przyjazd do Curtea de Arges z imponującym soborem przyklasztornym Mistrza Manole będącym mieszanką architektury włoskiego renesansu z elementami bizantyjskimi i ormiańskimi. Następnie przejedziemy słynną drogą Transfogarską do Jeziora Vidraru, gdzie z tarasu widokowego na zaporze (przy dobrej widoczności) można zobaczyć najwyższy szczyt Rumunii - Moldovenau. Jadąc drogą zobaczymy także ruiny zamku Wlada Palownika w Poienari, gdzie według legendy podczas oblężenia tureckiego, żona gospodarza chcąc uniknąć niewoli, rzuciła się w przepaść. Podobno ta właśnie tragedia przyczyniła się do przemiany nieszczęśliwego Włada w okrutnego Drakulę. Przejazd do hotelu, obiafdokolacja, nocleg.

5. Dzień:
Śniadanie. Od rana poznawanie Bukaresztu. Zobaczymy m.in. imponującą Cerkiew św. Mikołaja z charakterystycznymi cebulastymi kopułkami, monumentalny Pałac Królewski, ozdobny budynek sali koncertowej Ateneum oraz ogromny gmach Uniwersytetu. Następnie przejdziemy się na spacer Aleją Zwycięstwa. Wreszcie zwiedzimy Pałac Parlamentu - jeden z największych budynków na świecie, spuścizna po Ceausescu. Wolny wieczór w stolicy Rumunii, który można poświęcić na skosztowanie lokalnych specjaów, takich jak sarmale, czy pilaf (we własnym zakresie). Powrót do hotelu, obiadokolacja. Nocleg.

6. Dzień:
Śniadanie. Przejazd do miejscowości Sinaia, gdzie będziemy podziwiać Perłę Karpat - neorenesansowy Pałac Peles, letnią rezydencję rumuńskiej rodziny królewskiej. Zobaczymy także monastyr Sinaia, wzniesiony przez prawosławnych zakonników. Następnie przejedziemy do zamku, położonego na przełęczy Bran i uchodzącego za siedzibę legendarnego Drakuli. Przejazd do Rasnov, gdzie znajduje się zamek chłopski zbudowany na podwalinach dawnego zamku Krzyżackiego. Zamek był schronieniem przed atakami ze strony Imperium Otomańskiego, którego wojska słynęły z brania w jasyr dziewic i nie tylko. Przejazd do hotelu, obiadokolacja. Nocleg.

7. Dzień:
Śniadanie. Podczas zwiedzania Braszowa zobaczymy potężny gotycki Czarny Kościół oraz najładniejszy w Rumunii rynek. Następnie przespacerujemy się eleganckim i kolorowym deptakiem Strada Republicii, przy którym wznoszą się malownicze kamieniczki. W drodze do bramy Schei zobaczymy najwęższa uliczkę, która za czasów Ceausescu była zamknięta z powodu lęku wodza przed schronieniem się w niej jego przeciwników. Następnie udamy się kolejką linową Telecabina na wzgórze Tâmpa, z którego będziemy podziwiać zapierający dech w piersiach widok na braszowską starówkę. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

8. Dzień:
Śniadanie. Przejazd do otoczonej murami miejscowości Sighisoara z charakterystyczną wieżę Zegarową. Zobaczymy Średniowieczne Wzgórze Zamkowe z wieżą bramną zwieńczoną hełmem z kolorową dachówką i asymetrycznie umieszczonym zegarem. Za wieżą zaczyna się żywy skansen sigiszoarskiej starówki z wąskimi uliczkami, placykami, zaułkami oraz pięknymi gotyckimi i renesansowymi kamieniczkami. Zobaczymy także najstarszą świątynię w mieście - bezwieżowy halowy kościół Dominikanów oraz dom, w którym w 1431 roku urodził się Vlad Ţepeş znany później jako Dracula. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

9. Dzień:
Śniadanie. Spacer po starówce Kluż Napoki opowiadającej ciekawą historię miasta. Wyjazd w drogę powrotną do Polski w godzinach popołudniowych.

10. Dzień:
Przyjazd do poszczególnych miast w Polsce zgodnie z rozkładem jazdy.

 
Terminy:
12.09.2024 - 21.09.2024, 25.10.2024 - 03.11.2024
Cena od 3849 zł/os

 

Cena obejmuje
- przejazd autokarem klasy PREMIUM lub ULTRAPREMIUM
- zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach **/***
- wyżywienie HB: 7 śniadań i 7 obiadokolacji
- ubezpieczenie SIGNAL IDUNA (KL 30000 €, NNW 15000 zł, BP 1000 zł)
- opiekę pilota w czasie podróży
- Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
- Turystyczny Fundusz Pomocowy

 

Dodatkowe informacje:
- program jest programem ramowym – kolejność realizacji może ulec zmianie lub odwróceniu
- pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych, centrach historycznych i innych obiektach turystycznych
- program obejmuje zwiedzanie obiektów z zewnątrz; zwiedzanie wewnątrz w indywidualnym zakresie w ramach czasu wolnego
- cena nie obejmuje dodatkowych posiłków, napoi oraz wydatków własnych
- dokumenty: dowód osobisty lub paszport
- zaleca się wyrobienie karty EKUZ

Wszystkie wyjazdy z miast, które nie znajdują się na trasie przejazdu autokaru docelowego, będą realizowane przy minimalnej liczbie 4 chętnych osób. Uruchomienie połączenia antenowego zostanie potwierdzone na 2 dni przed wyjazdem

 

Organizator: BP Oskar