Kaszuby naturalnie
Trasa: Wdzydze Kiszewskie – Sikorzyno – Łubiana – Kościerzyna – Będomin – Chmielno – Wieżyca – Kartuzy – Szymbark – Żukowo – Więsiory
Dzień 1
Zbiórka uczestników i wyjazd zgodnie z rozkładem. Wyjazd na Kaszuby. Przyjazd do Wdzydz Kiszewskich. Zwiedzanie najstarszego skansenu w Polsce – Kaszubskiego Parku Etnograficznego, w którym zgromadzono ponad 40 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub. Dalsza podróż do Będomina – w niezwykle romantycznym dworku, w którym urodził się Józef Wybicki mieści się Muzeum Hymnu Narodowego. Przejazd do obiektu hotelarskiego, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 400 km.
Dzień 2
Śniadanie. Przejazd do Sikorzyna. Zwiedzanie dworu Wybickich oraz przyległego parku. Z czasem rodzina przeniosła się do pobliskiego Będomina. W budynku urządzono muzeum wnętrza dworu szlacheckiego z meblami i sprzętami z końca XIX i z początku XX wieku. Przejazd do Łubiany, zwiedzanie Fabryki Porcelany Lubiana z możliwością zakupu w firmowym sklepie. Przejazd do Kościerzyny, zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa, które posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. Przejazd do Starego Browaru, gdzie niemal od połowy XIX w. wytwarzane jest piwo. Możliwość degustacji różnego rodzaju piwa, które warzone są zgodnie ze starą kościerską recepturą (we własnym zakresie). Powrót do obiektu hotelarskiego. Obiadokolacja. Nocleg. Trasa ok. 100 km.
Dzień 3
Śniadanie. W Chmielnie zwiedzanie Muzeum Ceramiki Neclów – najstarszego garncarskiego zakładu w Polsce. Przejazd do Wieżycy – wejście na najwyższy szczyt Kaszub (329 m n.p.m.) oraz na wieżę widokową. Wyjazd do Kartuz – kolegiata Wniebowzięcia NMP z dachem w kształcie wieka trumny, najcenniejsza wizytówka przeszłości tego regionu, jest pozostałością klasztornego Zakonu Kartuzów. Zwiedzanie Muzeum Kaszubskiego. Wyjazd do Szymbarku. Wizyta w Skansenie Budownictwa Drewnianego, w którym największym zainteresowaniem cieszą się obiekty takie jak Dom do góry nogami, najdłuższa deska świata – 36 m i 83 cm oraz Dom Sybiraka. Obiadokolacja. Powrót do obiektu hotelarskiego. Nocleg. Trasa ok. 100 km.
Dzień 4
Śniadanie. Wyjazd do Żukowa. Zwiedzanie zespołu poklasztornego Zakonu Sióstr Norbertanek. Zakon został sprowadzony do Żukowa ponad 800 lat temu. Do dnia dzisiejszego zachowała się część zabudowań klasztornych, a żukowski kościół poklasztorny jest najstarszym zabytkiem architektonicznym na Kaszubach, kryjącym wiele cennych dzieł sztuki z XIV-XVIII w. Natomiast w Muzeum Parafialnym prezentowane są zabytkowe przedmioty liturgiczne oraz wystawa ze wzorami haftów kaszubskich. Przejazd do Węsiorów – polskiego Stonehenge. Kamienne Kręgi Gotów z I-III w. n. e. – 20 kurhanów, czyli kopców do pochówków z okresu neolitu. Są też trzy kamienne kręgi, z których największy ma 26 metrów średnicy. Ułożony jest z kamieni ponad metrowej wysokości. Powrót do Warszawy w godzinach wieczornych. Trasa ok. 500 km.
Całość trasy ok. 1200 km. Program wycieczki jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Terminy:
11-14.06.2024,
15-18.08.2024,
17-20.09.2024
Cena : 1 439 zł
Cena zawiera:
• przejazd autokarem (klimatyzacja, dvd, wc) lub wygodnym busem (klimatyzacja, dvd)
• 3 noclegi w obiekcie hotelarskim w pokojach 2-3-osobowych z łazienką
• 3 śniadania i 3 obiadokolacje (bez napojów)
• opiekę pilota
• ubezpieczenie Signal Iduna (NNW 20.000 PLN)
Dodatkowo płatne:
• pakiet do realizacji programu: 390 zł (obowiązkowe rezerwacje i wstępy do zwiedzanych obiektów – Park Etnograficzny we Wdzydzach, kompleks dworsko-parkowy w Sikorzynie, Fabryka Porcelany Lubiana, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Muzeum Ceramiki Neclów, wieża widokowa w Wieżycy, Muzeum Kaszubskie, skansen w Szymbarku, Muzeum Parafialne w Żukowie, zwiedzanie Starego Browaru w Kościerzynie połączona z prelekcją i degustacją; usługi przewodnickie; opłaty administracyjne i parkingowe; zestaw słuchawkowy Tour Guide) płatny obligatoryjnie pilotowi wycieczki
• Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG): 2 zł
• Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP): 2 zł
Dopłaty opcjonalne:
• dopłata do pokoju 1-osobowego: 360 zł
Organizator: PBPO